Nájsť vhodného právnika

Právnik, advokát…Všetci naši klienti sa s týmito slovami už stretli, to je isté. Niektorí ale priznávajú, že si na začiatku neboli celkom istí, aký je medzi nimi rozdiel.

Takže: právnici sú všetci, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie v obore právo. Čiže právnici sú všetci sudcovia, notári, prokurátori, podnikový právnici atď. Ale len tí právnici, ktorí sú zapísaní v zozname advokátov Slovenskej advokátskej komory /www.sak.sk/ a sú teda členmi tejto komory, sú oprávnení s nárokom na odmenu radiť verejnosti, teda Vám, s Vašimi právnymi problémami.

Aby bolo jasné:
Právne služby vo všetkých oboroch práva môžu v Slovenskej republike podľa súčasných zákonov poskytovať len advokáti. Je to preto, že iba u advokátov je zaručené dostatočné vzdelanie a skúsenosti profesijnými skúškami, istota profesijného poistenia a naviac SAK dozerá na kvalitu poskytovaných služieb. Naša spoločnosť preto spolupracuje len so skúsenými advokátmi zapísanými v zozname SAK.

Možno teraz práve váhate či sa obrátiť na advokáta alebo si nechať poradiť od známeho. Možno je šikovný a už mnohokrát Vám poradil, keď ste pre samé paragrafy nevedeli ako ďalej.

Áno môžete sa radiť s ľuďmi mimo advokáciu ale neodporúčame Vám to. Kde je zaručená ich dobrá znalosť práva? A čo procesné lehoty? A povinnosť mlčania zo zákona? Ak skutočne chcete svoj súdny spor vyhrať, radíme Vám obrátiť sa na povereného odborníka – advokáta. Nie ste si istý, obráťte sa na nás, skúsime Vám odporučiť niektorého z nich.

Možno si taktiež nie ste istý, či sa na advokáta obrátiť z finančných dôvodov. Všeobecne sa traduje, že ich služby sú pomerne drahé… Iste, žiadny advokát nepracuje zadarmo, ani Vy, ani nikto z nás. Najlepšie je zistiť si vopred koľko ktorá advokátska služba stojí. Navyše, mnohí advokáti Vám poskytnú úvodnú poradu zadarmo alebo trebárs za rozumnú paušálnu čiastku. Na tomto úvodnom stretnutí sa taktiež dozviete, čo by ste prípadne za ďalšie advokátske služby zaplatili. Alebo nám zavolajte či napíšte, povieme vám o účtovaní advokátov a navyše Vám navrhneme riešenie, pri ktorom sa náklady na advokáta nestanú Vašou nočnou morou.

Aby bolo jasné:
Náklady na advokáta by spravidla nemali byť prekážkou na ceste k uplatneniu Vášho práva. Advokát určite nebude pre Vás pracovať zadarmo, ale existujú legálne spôsoby spolupráce s advokátom, ktoré Vás nebudú stáť viac než je nutné. I odmeňovanie advokátov kontroluje Slovenská advokátska komora.

Než sa vyberiete k najbližšiemu advokátovi, uvedomte si, že i v obore advokácia existuje konkurenčné prostredie. Chce to trochu sa rozhliadnuť, možno i spýtať známych /áno na to sú známi veľmi dobrým zdrojom informácií/. Ak sa chcete porozhliadnuť sami, pozrite sa na zoznam advokátov Slovenskej advokátskej komory.

Hneď na prvej schôdzke žiadajte jasnú odpoveď ohľadne ďalšieho postupu a nákladov, ktoré Vás počas súdneho sporu či inej právnej záležitosti očakávajú. Opýtajte sa koľko káuz podobných tej Vašej už riešil a s akým výsledkom. Nebojte sa vyberať, nikto Vás nenúti „kúpiť“ hneď na prvý raz.

Alebo nám jednoducho napíšte, skúsime Vám poradiť kde a kto Vám môže najlepšie pomôcť.

Slovo advokáta:

…váhate, či sa obrátiť na advokáta, pretože advokát, ktorého ste oslovili, požaduje za prevod Vášho nového domu do Vášho vlastníctva čiastku v stovkách €? Alebo kupujete pekný byt a Vaša realitka Vám povedala, že právny servis zaistí, alebo, že advokáta má predávajúci, takže vy sa nemusíte o nič starať?

…a počuli ste už o ľuďoch, ktorí vydali desaťtisíce na vlastné bývanie často svoje celoživotné úspory i úspory svojich príbuzných?

V týchto a mnohých ďalších prípadoch to dopadlo bez podpory advokáta zle. Určite stojí za to sa aspoň v dôležitých veciach poradiť s advokátom.

K advokátovi ste sa teda vybrali, ale: moc dobrý dojem na Vás neurobil, nebol moc príjemný, zdalo sa Vám, že toho vlastne ani moc nevie a už vôbec ste si nedokázali predstaviť, že mu zveríte všetky osobné problémy, aj tie, ktoré ste možno nepovedali ani najbližším príbuzným.

Pokiaľ sa Vám ten prvý nepáčil, tak určite vo Vašom okrese nie je jediný…

Treba si uvedomiť i to, že s advokátom musíte byť dôverní partneri, že advokát Vám bude oporou, že spolu budete trebárs päť rokov pri súde bojovať za Vašu vec, že si musíte i ľudsky rozumieť…

Mgr. Petr Kupský, advokát, Praha