Jak to vidí Radka Šulcová

V spoločnosti Procesinvest zastáva už ôsmy rok pozíciu právničky. Predtým pracovala osem rokov v advokácii. Už keď sa hlásila na právnickú fakultu, tušila, že právo bude viac než len jej práca…Vyspovedali sme Mgr. Radku Šulcovú a opýtali sme sa na to, čo Vás – našich klientov – najviac zaujíma.

Ako sa pozná, že právnik je pre ten či onen prípad ten pravý? A môže to vôbec spoznať laik ako ja?

Tak ako v iných životných situáciách, nikdy neurobíte zle, keď sa spoľahnete na zdravý sedliacky rozum. Takže, keď idete za právnikom a počas prvých pár minút rozhovoru máte zvláštny pocit a pochybnosti tak to asi nebude nič pre Vás. Na druhej strane, pokiaľ ste sa v advokátskej kancelárii ešte ani neposadili a už Vám bolo trikrát zopakované, že sú najlepší, kávu Vám priniesla asistentka a opýtala sa Vás‘‘ či pre Vás môže ešte niečo urobiť’’, tak to by som si taktiež premyslela. Jednoducho právnik by Vám mal vedieť vysvetliť Vašu situáciu pre Vás zrozumiteľne, mal by Vám navrhnúť ďalší postup a vysvetliť, čo tento postup bude zahŕňať a to i po finančnej stránke. Skrátka – niektoré veci nepoznáte, iné sa poznať dajú a to i keď ste laik…


Na právnikov sa často – napríklad po krčmách – nadáva. Čo myslíte, prečo?

Akí sú vlastne právnici? No, sú to ľudia ako všetci ostatní. Samozrejme by mali byť vzdelaní, skúsení a mravní, ale sú to taktiež ‘‘len ľudia’’, sú taktiež súčasťou našej spoločnosti. A tá je taká, aká je. Určite máme mnoho dôvodov byť nespokojní, ale na druhú stranu koľkokrát sme sami niečo urobili pre zmenu? Ja som ale rodená optimistka, takže našťastie som ešte schopná vidieť tú celkovú prevahu slušných ľudí okolo seba. Schopných a svedomitých kolegov, ktorí so mnou i niečo skonzultujú, keď sú v niektorej právnej oblasti viac špecializovaný než ja. Právnici sú teda rovnakí ako my všetci. A tých dobrých je omnoho viac.


My laici hovoríme ‘‘právnik’’ a myslíme tým kohokoľvek. Urobte nám v tom trochu poriadok.

Stručne povedané, právnici sú všetci tí, ktorí vyštudovali právnickú fakultu. Tí potom môžu pôsobiť ako sudcovia, prokurátori, právnici v štátnej správe „na úradoch“ , podnikový právnici, či právnici ako zamestnanci nejakého súkromného podniku atď. Niektorí absolventi právnickej fakulty absolvujú prax u advokáta, počas tejto doby sú tzv. advokátnymi koncipientami a po absolvovaní praxe, zložení advokátskej skúšky a zložení sľubu sa stávajú advokátmi, teda osobami, ktoré sú oprávnené poskytovať právnu pomoc a rady verejnosti.


Je právnik – okrem zákona a svojho svedomia viazaný ešte niečím?

Áno, pokiaľ myslíte advokáta tak samozrejme pokynmi svojho klienta. V jeho prospech je advokát viazaný okrem iného aj svojou mlčanlivosťou. Preto vždy sledujem s veľkým znepokojením, keď má byť táto mlčanlivosť, napríklad voči exekútorom, prelomená. Už od čias starého Ríma mali obžalovaní či strany súdneho sporu možnosť radiť sa s advokátom podľa svojho výberu. Možnosť poradiť sa v ťažkej situácii s niekým, kto je na mojej strane je podstatou vzťahu advokáta s klientom a v širšom meradle i hlavným znakom moderného štátu vôbec. Preto existujú prípady – u nás napr. v trestných veciach – kde je povinnosť mať advokáta a pokiaľ ho dotačný nemá, tak je mu pridelený.


V médiách často počúvame o neutešenom stave slovenskej justície. Hovorí sa o dlhých čakacích dobách, „justičných mafiách“, boja medzi tými a onými…Aký je vlastne stav slovenskej justície z pohľadu zainteresovaného odborníka? A aké je to v porovnaní s inými krajinami Európy?

Úprimne povedané, stav slovenskej justície nie je vôbec taký zlý a to ani v porovnané s krajinami západnej Európy. Isteže tam veľa vecí funguje lepšie než u nás. Hlavne súdna judikatúra je zjednotená a prepracovaná, takže súdne rozhodnutia sú predvídateľnejšie. Aspoň niekde, napríklad v Nemecku, súdy možno pracujú rýchlejšie. Avšak u nás máme bezplatne na internete dostupný obchodný register, kataster nehnuteľností, insolvenčné konanie je možné sledovať diaľkovo do detailu a mnoho ďalšieho. Aj lehoty a ústretovosť sa už na viacerých miestach zlepšili. Takže je určite treba kritizovať niekedy dosť závažné nedostatky, ale opatrný optimizmus je na mieste.


Čo sa Vám na práve najviac páči??

Vyhovuje mi práca na konkrétnych, často však komplikovaných prípadoch, vyhovuje mi keď vidím výsledky svojej práce a svojich rozhodnutí, keď viem čo sa podarilo a kde je potrebné ešte zapracovať. V tom je podľa mňa pravé kúzlo „právničiny“, že musíme pomerne univerzálne metódy a postupy aplikovať na desiatky konkrétnych situácií a pritom dokázať tieto dve často veľmi vzdialené roviny úspešne prepojiť.


Z výskumov vyplýva, že ľudia nevedia, za čo majú platiť keď sa chcú alebo potrebujú súdiť. Existuje nejaká jednoduchá rada zapamätateľný postup?

Myslím si, že v tomto ohľade je to podobné ako v iných situáciách, napríklad pri kúpe auta. Auto môžem vyberať sama, obozretne a svedomito, ale pokiaľ nejde o nákup nového auta, bez konzultácie s nejakým zasvätenejším sa to jednoducho neobíde. Vždy by som teda radila konzultáciu s právnikom, ktorý ma upozorní na bežné úskalia a postupy, aby sme sa vyvarovali zbytočných nedorozumení a chýb. Moja rada teda znie: ak ide o nejakú vyššiu sumu alebo hodnotu, vždy konzultovať s právnikom.


V čom vidíte prínos spoločnosti Procesinvest v oblasti vymáhateľnosti práv občanov?

O prínose našich aktív svedčí pohľad do histórie činnosti našej spoločnosti, vidíme tu prípady, ktorými sme sa zaoberali a pomohli ich dotiahnuť do „úspešného konca“. Ak ide o vysoké čiastky, skutočne nie je ľahké financovať celý proces zo svojho, a práve preto ponúkame Vašu spoluprácu.


Čo má človek robiť keď sa chce súdiť a nemá na to?

Teraz ste v skratke vystihli situáciu, v ktorej je mnoho podnikateľov a občanov – a práve oni môžu začať tým, že sa zoznámia s našou spoločnosťou, kontaktujú nás a dohodnú si osobné prejednanie danej záležitosti. Verím, že budú prekvapení, že začať sa súdiť o svoje práva je jednoduchšie než si myslíme.


Čo má človek urobiť, aby sa – pokiaľ možno – nedostal do situácie kedy súd je jedinou cestou…?

Samozrejme, otázka „prevencie“ je tu rovnako ako v iných oboroch celkom zásadná. Pokiaľ pracujem denne na počítači ale svoje dáta si nijako nezálohujem a hard-disk vypovie službu, ja môžem rýchlo zažiť veľkú nočnú moru. Rovnako tak, keď začnem podnikať ale zmluvy spisujem rýchlo, skopírované sú z internetu, koledujem si o veľký problém. Až 90% bežných problémov je možné vyriešiť práve starostlivou prípravou všetkých zmlúv a dokumentov. Nie je to práca zábavná, súhlasím, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať: vyplatí sa to.


Čo by ste popriali čitateľom tohto webu?

Ja by som im predovšetkým popriala, aby mali šťastie, že môžu podnikať a pracovať bez zbytočných súdnych sporov a iných „dobrodružstiev“. Ale pokiaľ sa už tak stane, tak aby sa im podarilo nájsť takú právnu pomoc, ktorá sa im bude skutočne venovať, ktorá pochopí ich situáciu a účinne, ale predovšetkým rýchlo, dokáže daný problém zmysluplne riešiť.

Za odpoveď poďakoval Leoš Bárta